Biography – Polish

Moshe Bromberg (Bar-Am), Malarz

1920 – 1982

Moshe Bromberg (który później zmienił na hebrajskie imie: Moshe Bar-Am) urodził się w Pitrokowie Trybunalskim koło Łodzi, w Polsce w grudniu 1920 roku.

Rozpoczął studia artystyczne w Krakowie, w Polsce, na początku II wojny światowej. On i jego brat, Józef, był w obozie  koncentracyjnym, zwanym obozem pracy. Niestety, jego rodzice i siostra zginęli w Holocauście.

Jemu samemu udało  się uciec z obozu do  ZSRR, gdzie ukończył studia, Tam  ożenił się z  Berta Aronov.

Po wojnie wrócił do Łodzi, w Polsce. W okresie 1945 do 1950 roku rozpoczął długą i owocną karierę jako nauczyciel artysta, rzeźbiarz  sztuki. Jego pierwszy zbiór obrazów olejnych i rysunków, pokazany na różnych wystawach w całej Polsce, przedstawial horror, jaki  doświadczył w czasie wojny. Po emigracji do Izraela w 1950 roku z żoną, synkiem i córką, kontynuowal swoje dzieła sztuki.

Po otrzymaniu zachęty od drugiego prezydenta Izraela, Icchak Ben-Zvi, zaczął nowy,długi projekt na wyjątkowy zestaw miniaturowych obrazów w gwaszu, pokazując różne biblijne tematy. Wystawiał swoje obrazy w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Izraelu, które często były udziałem i kierowane przez VIP-ów, takich jak Abba EBAN I Menachema Begina i Mosze Dajan. Zostal odznaczony za walory artystyczne. Jego grafika byla  wyświetlana w różnych galeriach i muzeach w Izraelu i Polsce. W późniejszym okresie malowal głównie obrazy olejne, na różne tematy, począwszy od portretów rabinów, partyzantów w działaniach.  Krajobrazy i martwe natury Izraela były także wystawiane w Kanadzie.

Moshe Bromberg zmarł po długiej chorobie w lipcu 1982 roku w Toronto, Ontario, Kanada.

Advertisement

Leave a comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s